Jak vybrat správný paddleboard neboli SUP

Paddleboard jsou jednoduše řečeno prkno, na kterých ve stoje pádlujete a plujete. Paddleboardy jsou také nazývány SUP z anglického Stand Up Paddling. Na paddleboardu je úžasné, že dokáže zaujmout široké spektrum lidi různých věkových kategorií. Někdo si je zamiluje na první pohled, někdo jim příjde na chuť, až po nějakém čase. Pro někoho je to sportovní výbava, pro jiného nástroj, který stmelí u vody na dovolené celou rodinu. Paddleboard je finančně náročnější, proto je důležté věnovat pozornost jeho výběru a my vám to usnadníme. Od toho jsme tady , abychom vám představili všechny možnosti, alternativy, výhody a nevýhody.

Jaké jsou druhy a typy paddleboardu ?

t

Pevný X nafukovací paddleboard ?

Pokud máte chatu u vodní plochy, kde budete SUP využívat, tak je to jasná volba pro pevný paddleboard, protože jej můžete někde skladovat. Pokud místo ke skladování nemáte a budete paddleboard využívat na různých místech, ale vůbec vám nevadí jej převážet vždy na střeše, pak si také můžete zvolit pevný SUP. V našich podmínkách si v drtivé většině lidé pořizují nafukovací paddleboard. Takto zabalený paddleboard s pumpou nezabere vůbec hodně místa. Na cesty je to opravdu praktické, kdykoliv jej vezmete s sebou pro případ, že byste jej na výletě mohli využít. I početná rodina vždy kousek místa pro sbalený nafukovací paddleboard v autě najde. Je více PRO nafukovací paddleboard než PROTI. Možná někoho zarazí ta trvanlivost, ale to se opravdu projeví až po X letech. Důležité je, abyste právě ten nafukovací paddleboard zakoupili z kvalitního materiálu a nemáte se čeho obávat.

Nafukovací paddleboard

VÝHODY

NEVÝHODY

 • skladný
 • přenositelný
 • lehký
 • velký výběr velikostí a tvarů
 • menší stabilita
 • kratší trvanlivost

Pevný paddleboard

VÝHODY

NEVÝHODY

 • delší trvanlivost
 • tvar i po deseti letech stejný
 • těžší
 • menší výběr velikostí a tvarů
 • neskladný
t

K jaké činnosti budete paddleboard využívat?

Allaround paddleboard

Je to SUP určený k všeobecné činnosti na vodě a je to nejrozšířenější druh paddleboardu. Je to nejběžnější tvar  s kterým si užijete od všeho něco. Předpokládáme, že to je zřejmě to prkno, které právě vy potřebujete. Je to prkno určeno pro běžné turistické využití na klidnou vodní plochu. To je přesně to prkno, co lidé používají na dovolených, brázdí si rybníky či jezera. Se zvyšujícím se objemem narůstá stabilita, ale zároveň klesá obratnost SUP.

allround pro muže:

Aqua Marina MONSTER

allround pro ženy a děti:

Aqua Marina Breezer

 

Wave SUP

Velmi obratná malá prkna. Můžete si jej i zaměnit s klasickým shortboardem. Tato prkna jsou určena lehkým a malým jezdcům. Výtlak se pohybuje od 80 litrů do 180 litrů.

Yoga board 

Yoga board je širší prkno, aby bylo stabilní základnou pro cvičení jógy či jiného cvičení, protahování na prkně. Pokud cvičíte také se svou vlastní váhou, tak jóga prkno využijete.

Wind SUP

To už není typický SUP, ale jak název napovídá, tak si z něj můžete vytvoit windsurf pomocí plachty a středové ploutve.

Touring SUP

Je to paddleboard na vyjížďky. Využijete jej na delší trasy, pro rychlejší jízdu. Ale stejně tak je to vhodný typ SUP pro rybáře. Tour paddleboard je delší a širší prkno, které poskytuje stabilitu, ale zároveň je rychlejší, než all round prkno. Na těchto prknech můžete najít i úchyty, kde se připevní kajakové sedátko. Další výbavou mohou být fixační gumová lanka, kterými bezpečně připevníte nějaká zavazadla či náklad. Běžně výtlak těchto prken převažuje 300 litrů. Tyto SUP jsou na delší trasy nebo rychlejší jízdu. Opravdu závodní prkna jsou především pevná. Pokud chcete hobby SUP, ale víte, že jej užijete na delší vzdálenosti, tak si poříďte toto prkno, které svým tvarem je úzké, více do špice tvarované.

Raceboard neboli závodní SUP

To je velmi úzké dlouhé prkno, které krásně fičí ve velké rychlosti po vodě, ale zároveň je velmi vratké. Tato prkna jsou v hledáčku už zkušených jezdců. Ale pokud jste velcí sportovci a chcete používat prkno k rychlé energické jízdě, tak toto prkno je k tomu stvořené.

Dětský paddleboard

A samozejmě existují i čistě dětské SUP. Pokud se kupuje paddleboard do rodiny, tak většinou se koupí allaround SUP. Až když sami poznáte, že jeden paddleboard nestačí, tak potom rodiče většinou pistoupí ke koupí SUP pro dítě. To je jen základní rozdělení paddleboardu. Ve většině případů si lidé pořizují allaround SUP.

Jak velký paddleboard je ten pravý pro mě?

Nehledejte ve výběru správného rozměru paddleboardu vědu. Nejdůležitější je, aby vás to prkno uneslo, ale také aby hladce jezdilo. A váha je ta proměnná, s kterou už ty rozměry samotného prkna počítají. Čim těžšího jezdce bude třeba uvézt, tím bude prkno delší a širší.

Takže na začátek si ujasněte:

Budu SUP využívat jen já nebo i má druhá polovička nebo dokonce celá rodina ?

Pokud tedy si kupuje jeden SUP manželský pár s tím, že jej budou využívat oba, tak samozřejmě je třeba váhu přizpůsobit tomu těžšímu. Pokud jej chcete využívat v rámci rodiny, tak zvolit takové, aby tam byl kompromis pro všechny. Ale pozor, pokud chcete rodinné prkno, na kterém se budete vozit dohromady s dětmi, tak zase si pěkně propočítejte váhu.

Obecně:

Nejčastější rozměry jsou:  délka 300-335 cm a šířka 75-85 cm.

Výtlak pro uživatele do 85kg stačí cca 200 litrů. Pro těžší uživatele je vhodnější výtlak kolem 300 litrů a paddleboard s tloušťkou 15cm.

Stabilitu pro úplného začátečníka zaručuje šířka 31“, ale allaround plováky jsou v rozmezí 30‘‘ a 32‘‘. Touring SUP nebo Yoga board začíná někde na šířce 34‘‘.

Jednoduchá formulka:

moje hmotnost x 2 =  výtlak pro můj paddleboard

Takže pokud vážíte 100 kg a víte, že budete chtít často na něm jezdit s dítětem, co váží 30 kg, tak si vyberte paddleboard s minimálním výtlakem 260, ale klidně i 300.