Jak vybrat elektrický zubní kartáček vhodný právě pro vás ?

Jak vybrat elektrický kartáček je na tom celém procesu to nejméně příjemné. Chvíli trvá, než se v tom zorientujete. Ale my vám to ulehčíme. Elektrický kartáček se na první pohled může zdát jako zbytečná věc, která byla vymyšlená jen z rozmařilosti. Proč mít elektrický zubní kartáček, který zabírá mnohem více místa, než můj starý dobrý zubní kartáček? Po přečtení různých recenzí nebo vyslechnutí ústních doporučení zjistíte, že těch pro je mnohem více než proti. Možná to teď tak nevypadá, ale je dost možné, že se pro něj nadchnete taky. To co bude pro vás nejtěžší na samém začátku, je vybrat si správný a vhodný elektrický kartáček. Nenechte si tím širokým výběrem odradit. Kvalitních značek není tak moc. Jen je hodně různých typů elektrických kartáčků. Proto je tady pro vás průvodce, který vás seznámí s tím, co potřebujete vědět, než si pořídíte elektrický zubní kartáček.

Jakou značku elektrického kartáčku si vybrat?

Jak vybrat elektrický kartáček pro mnohé znamená, jakou značku kartáčku si vybrat. Na výběr značky bude mít vliv, jak je vám která značka sympatická a jak na vás zapůsobí třeba reklama. Nenechte si tím ovlivnit, dejte taky na funkce kartáčků a doporučení ostatních. Dvě nejznámější značky jsou Philips Sonicare a Oral-B. Obě značky jsou špička ve svém oboru. Hlavní rozdíl v těchto kartáčcích je, že Philips Sonicare čistí pomocí pulzací protáhlé hlavice, kdežto u Oral-B kulaté hlavice rotují.

Mám si vybrat oscilační kartáček nebo sonický kartáček?

Hned na začátku výběru na vás vybafnou pojmy jako oscilační, rotační, pulzující, sonický elektrický zubní kartáček. Ale není to tak složité, jak to vypadá. Zubní kartáček může být oscilační (rotační kartáček) nebo vibrační (sonický kartáček). Oscilační kartáček poznáte tak, že má kulatou hlavici kterou otáčí o 90° tam a zpět. Sonický kartáček má podlouhlou hlavici a zuby čistí vibracemi štětin. Ale pozor, můžete natrefit také na oscilační zubní kartáček, který je vybaven technologií pulzování štětin. Ale to není tak časté, je to spíše výjimečný případ. Oscilační kartáček odborníci nedoporučují těm, co mají citlivé zuby, ale hlavně citlivé dásně a odhalené krčky. Takovým uživatelům by oscilační kartáčky mohly nadělat více škody než užitku. Sonické (vibrační) kartáčky jsou k vaší ústní dutině více šetrné.

Jaké Funkce má elektrický zubní kartáček ?

Časovač

V tom, jak vybrat elektrický kartáček vám časovač moc nepomůže. Je to totiž ta nejzákladnější funkce elektrických kartáčků. Pro ty kvalitní, osvědčené zubní elektrické kartáčky je časovač samozřejmostí. Správný čas a především rozložení času je klíčové pro dobře vyčištěné zuby.

Základ jsou doporučené 2 minuty, po které si zuby čistíte. Pokud si představíte, že si ústní dutinu rozložíte na 4 částí – nahoře vlevo, nahoře vpravo, dole vlevo, dole vpravo – tak elektrický zubní kartáček vás vždy po 30 sekundách upozorní, abyste přešli na další oblast.

Tlakový senzor

Tlakový senzor je funkce, která vás upozorní, že na elektrický kartáček příliš tlačíte a tímto chrání zuby a hlavně dásně a odhalené krčky. Používáním elektrického kartáčku zjistíte, že vaše technika čištění nebyla správná a postupně přivyknete na správný tlak při čištění zubů, protože vás kartáček vždy na to upozorní. A pozor. Pokud si budete vybírat sonický kartáček, tak u něj tuto funkci tlakový senzor nehledejte. Sonický kartáček vibruje a proto ji nepotřebuje. Čím více na něj budete tlačit, tím méně bude účinný, takže sami poznáte, jak silně se máte dotýkat zubů.

Čistící režimy

Otázku, jak si vybrat elektrický kartáček velmi usnadní nabídka čistících režimů. Čím jste náročnější, tím více budete požadovat vyšší počet čistících režimů. Zubní elektrický kartáček může mít jen jeden čistící režim ,ale třeba taky pět. Čistící režimy jsou zaměřeny na různou rychlost a intenzitu čištění, ale také existuje režim na čištění citlivých zubů nebo čištění jazyka. Každá značka má své specifické čistící režimy. Funkcí jsou obdobné, ale pojmenování je rozdílné.

Tady je ukázka čistících režimů Philips Sonicare:

Clean – každodenní čištění

Sensitive – pro citlivé zuby

Clean and White – odstraňování skvrn

Deep Clean – hloubkové čištění, prodloužený čas

Polish – leštění zubů Massage – masáž dásní

A tady je ukázka názvů čistících režimů od Oral-B:

Daily Clean  – režim pro každodenní čištění

Sensitive – jemné čištění

Whitening – leštění zubů

Gum Care – masáž dásní

Pro-Clean – intenzivní 3D čištění

Tongue Cleaning – čištění jazyka

Baterie a její  životnost

A jak často musíte kartáček nabíjet? Výhoda je, že to jde spočítat celkem přesně. Běžně si čistíte zuby 2x denně po 2 minutách. Kartáčky se liší s výdrží od jednoho týdne po tři týdny bez nabíjení. Momentálně jsou ty lepší elektrické kartáčky nabíjené na nabíječce. Akumulátor se nabije a vy můžete kartáček používat bezdrátově. Běžně by uživatel potřeboval ,aby takový kartáček byl nabíjen přes USB, snad se toho brzo dočkáme jako standartní nabíjení. Některé vyšší modely zubních elektrických kartáčků už USB nabíjení mají. Například Philips Sonicare má praktické pouzdro, které je nabíjecí. Nebo si kartáček také můžete nabít pomocí krásné sklenice.

Pouzdro

Pokud víte, že budete hodně cestovat, tak postup jak vybrat elektrický kartáček je mnohem jednodušší. Budete potřebovat kartáček, který má vhodnou cestovní nabíječku. Nejlépe USB nabíječku, pokud byste tu originální zapomněli, tak USB nabíječka je běžná věc k dostání. A další důležitá věc je pouzdro na elektrický kartáček. 

náhradní hlavice

To, co tvoří součást úspěchu elektrického kartáčku je nejen tělo kartáčku, ale především výměnná hlavice kartáčku. Pokud se rozhodnete pro elektrický kartáček, tak neopomeňte, že tak 3x-4x do roka je třeba vyměnit čistící hlavici. Některé kartáčky mají i funkci, kdy vás upozorní, že je třeba hlavici vyměnit. Určitě to není nijak zásadní funkce pro elektrický kartáček. Většina stejně funguje jen odhadem času a ne podle používání. Něco jiného to je u chytrých kartáčků, kdy je váš elektrický kartáček propojen s aplikací. To pak má kartáček už data, se kterými pracuje a odhad je přesnější. Náhradní hlavice nepodceňujte. Je to podstatná součást elektrického kartáčku. Vyberte si značku, která má širokou škálu náhradních hlavic, které pak budete mít možnost si dokoupit. Teď možná potřebujete elektrický kartáček na odstranění skvrn a plaku, ale později můžete potřebovat náhradní hlavici pro citlivé zuby.  

ZÁVĚR

Jak tedy vybrat elektrický zubní kartáček vhodný pro vás?

  • Uvědomte si, co vaše zuby potřebují – jsou přecitlivělé? Máte odhaleny krčky? Potřebujete se především zbavit skvrn od kávy či cigaret? Problém, který potřebujete vyřešit je vlastně návodem, jak vybrat elektrický kartáček.
  • Více funkcí neznamená lepší kartáček
  • Odprostěte se od sympatií ke značce a vybírejte rozumem
  • Nabídka náhradních hlavic kartáčků je velmi důležitá