Jak si vyrobit rám na obraz: krok za krokem průvodce

Jak si vyrobit rám na obraz není nic, co byste nezvládli. Rámy nejsou jen ochranným prvkem pro vaše obrazy, ale také důležitým estetickým prvkem, který může zvýraznit a dokončit prezentaci vašich uměleckých děl.

Vyrobit si vlastní rám na obraz může být zábavný a odměňující projekt. Následující průvodce vám ukáže, jak si krok za krokem vyrobit rám na obraz doma.

Než začnete rám vyrábět

Rámy na obrazy plní několik funkcí. Není to jen funkce estetická. Jak si vyrobit rám na obraz není jednoduchá záležitost, ale pokud jste odhodlaní, tak pojďme na to.

Bude pro vás těžké si vyrobit rám na obraz?

 1. Dovednosti: Pokud máte zkušenosti s prací s dřevem a máte dovednosti v řezání, broušení, spojování a obecně v práci s nástroji, budete mít pravděpodobně snazší čas při vytváření rámu.
 2. Nástroje: Kvalitní nástroje mohou značně usnadnit proces. Pokud máte k dispozici pilu na řezání dřeva s nastavitelnými úhly, žebříkové světlo, brusku a další potřebné nástroje, budete schopni dosáhnout přesnějších a lepších výsledků.
 3. Naučení se: Pokud jste začátečník, bude pravděpodobně potřeba strávit nějaký čas tím, jak se seznámit s postupy, řezáním pod úhlem a dalšími technikami.
 4. Plánování: Přesnost je klíčovým faktorem při vytváření rámu. Musíte pečlivě plánovat řezy, měření a úhly, abyste zajistili, že se rámy dobře skládají a mají správné rozměry.
 5. Spoléhání na Vnější Pomoc: Pokud se necítíte pohodlně s určitými kroky, jako jsou úhlové řezy, můžete se obrátit na odborníka nebo zvážit účast na kurzích, kde se můžete naučit techniky.
 6. Experimentace: Vytváření rámů na obrazy může být i o experimentování. Pokud váš první pokus není dokonalý, nevzdávejte se. Praxe a zkušenosti vám pomohou zlepšit se.

Pokud jste začátečník a chtěli byste si vytvořit rám na obraz, doporučuji začít s menším projektem a postupně si rozšiřovat dovednosti. Je také dobré provést dostatečný výzkum a přečíst si návody nebo sledovat videa o vytváření rámů. Pokud máte zkušenosti s prací s dřevem, pravděpodobně si s vytvořením rámů poradíte lépe.

Co budete potřebovat?

 • Dřevěné lišty na rám (v závislosti na velikosti vašeho obrazu)
 • Pily (ruční pila nebo pila na řezání dřeva)
 • Brusný papír nebo bruska (pro hladké hrany)
 • Dřevěné klíny (pro upevnění spojů)
 • Dřevěný tmel (volitelně)
 • Barvy nebo laky (volitelně)
 • Kladivo (pro upevnění obraze v rámu)

Postup, jak si vyrobit rám na obraz

1. Výběr dřeva a lišt

Vyberte dřevěné lišty, které budou tvořit rám. Měly by být dostatečně široké a hluboké podle vaší preference. Existuje mnoho druhů dřeva, která můžete použít, od měkčího dřeva jako borovice až po tvrdší dřevo jako dub.

2. Měření a řezání

Měřte délky lišt podle rozměrů vašeho obrazu a přidejte přibližně 2 cm na každou stranu pro spoje. Použijte pilu na řezání dřeva k přesnému řezání lišt podle naměřených rozměrů.

3. Úhlové řezy

Pro úhlové řezy na rohových spojích lišt použijte pily nebo ruční pilu s nastavitelným úhlem (typicky 45 stupňů). Ujistěte se, že řezy jsou přesné a že lišty se budou dokonale hodit k sobě.

4. Kontrola spojů

Přiložte lišty k sobě, abyste zkontrolovali, zda úhlové řezy dobře zapadají a spoje jsou přesné. Můžete použít žebříkové světlo, abyste zkontrolovali, jestli mezi spoji nejsou mezery.

5. Brusné opracování

Jemným brusným papírem nebo bruskou opatrně zaoblené hrany a hladké plochy lišt. To zajistí, že váš rám bude vypadat čistě a profesionálně.

6. Skládání rámu

Při skládání rámu můžete použít dřevěné klíny, které se vkládají do úhlových spojů. Klíny pomáhají upevnit spoje a zabezpečit stabilitu rámu. Přebytečné části klínů můžete opatrně odříznout.

7. Volitelné tmelování

Pokud jsou spoje mezi lištami nepravidelné nebo mají mezery, můžete použít dřevěný tmel na vyplnění těchto mezí. Po zaschnutí můžete opět jemně přebrousit, abyste dosáhli hladkého povrchu.

8. Malování nebo lakování

Pokud si přejete, můžete svůj rám namalovat nebo nalakovat, aby ladil s dílem nebo interiérem místnosti. Výběr barev nebo laků je na vás.

9. Vložení obrazu

Vložte svůj obraz do vytvořeného rámu a upevněte ho klopýtkem a kladivem. Ujistěte se, že je obraz pevně v rámu a neklouzne.

10. Zavěšení

Zavěste váš nově vytvořený rám na obraz na stěnu nebo jiné místo, kde chcete, aby byl vystaven.

Vytvoření vlastního rámu může být skvělým projektem pro vás, pokud máte zájem o práci s dřevem a přesností. Nebojte se experimentovat s různými druhy dřeva a stylem, který by nejlépe ladil s vašimi díly a interiérem.

Jak si vyrobit rám na obraz už víte. Teď ještě zvažte, zda je třeba pasparta.

Item added to cart.
0 items -
Pinterest
Pinterest
fb-share-icon
Instagram
WhatsApp