Domácí bělení zubů – nejlevnější způsob

Domácí bělení zubů vyzkoušejte díve, než se vrhnete do chemikálií a drahých zubních prostředků. Ceny za bělení zubů u lékaře se pohybují v tisících. Je to finančně náročná záležitost. Pokud chcete ušetřit, tak si nenecháte udělat bělení zubů od profesionála, ale zamíříte zakoupit nějaký produkt na bělení zubů, který si budete moct aplikovat sami. Těch produktů existuje celá řada. Nicméně to také není levná záležitost a nemusí se vám líbit ty různé chemikálie, které tyto produkty obsahují. V tom případě sáhněte po něčem osvědčeném, levném, co není chemicky ošetřeno a plní to funkci bělení zubů. A protože je to něco, co si sami připravíte, použijete suroviny, které běžně doma používáte, tak to nazveme domácí bělení zubů.

Co způsobuje, že zuby vypadají žlutě?

Mnohým z nás vrtá hlavou, proč zuby nejsou krásně bílé a zářivé, přesto že je čistíme pravidelně a pečlivě. Je to vícero faktorů, které způsobují, že zuby vypadají žlutě. Může to být vrozená predispozice, náš věk, náš životní styl.

Věk – čím vyšší věk, tím je těžší udržet si bílé zuby, protože nám z povrchu zubů mizí opotřebováním bílá sklovina.

Kouření– tak tady je to bez debat, proč zuby žloutnou. A domácí bělení zubů nebude mít význam, pokud budete hodně kouřit. Zuby budou mít vždy tendenci žloutnout.

Přirozený pigment – s přirozeným pigmentem toho moc nenaděláte. Je to vrozené, že někteří z nás mají žlutější zuby než jiní. Alespoň můžeme naše zuby vybělit bělicími prostředky. Tady je pár prostředků, které určitě máte doma a lze je použít pro domácí bělení zubů.

Prostředky na domácí bělení zubů

Mlgání oleje – stará osvědčená technika v péči o zuby

Převalování oleje v ústech je tradiční indická technika ústní hygieny. Existuje pro to i méně známý výraz – mlgání oleje. Olejem se odstraní bakterie, které by se mohly proměnit v plak na zubech. V minulosti se používal jako domácí bělení zubů sezamový olej, poté slunečnicový, dnes můžete použít kokosový olej, který je velmi oblíbený a dostupný.

Úplně nejoblíbenější je kokosový olej, protože má příjemnější chuť, než ostatní oleje. Olej v ústech funguje jako zabíječ bakterií a léčitel zánětů. Také je skvělý pomocník pokud máte problémy se zápachem z úst. Tyto vlastnosti jej dělají unikátní v tom, že nejenže bělí zuby, ale zbaví ústa různých bakterií, které způsobují nemoci.

Domácí bělení zubů je snadné, ale možná zdlouhavé. Olej naberet lžičkou do úst a v ústech jej převalujete, alespoň 15-20 min.

Jedlá soda a kypřící prášek

Použití jedlé sody nebo kypřícího prášku pro domácí bělení zubů je asi nejznámější recept. Je to prostředek, který má bělící účinek, ale zároveň by při každodenním dlouhodobém používání narušoval sklovinu. Takže je třeba jej používat střídmě. Naopak dobrou vlastností jedlé sody a kypřícího prášku je, že zbaví ústa bakterií.

Peroxid vodíku

Peroxid vodíku vám určitě není neznámým prostředkem.  Ale věděli jste, že se také užívá pro domácí bělení zubů? Teď  se samozřejmě budeme bavit o lékařském peroxidu vodíku, který sežene v lékárně. Má silné dezinfekční účinky, tak pokud máte problém s bakteriemi v ústech či vám krvácí dásně, tak vám peroxid vodíku prokáže dobrou službu. Stačí si jej trochu nanést na kartáček a umýt zuby. Není žádným tajemstvím, že peroxid vodíku může být obsažen i v zubní pastě. Samozřejmě i zde platí, že použití je jen omezené. Určitě peroxid vodíku nepoužívejte denně. Peroxid vodíku je chuťově velmi nepříjemný, což může být pro mnohé překážka.

Kombo peroxid vodíku s jedlou sodou

Můžete si udělat i takové kombo a pro domácí bělení zubů namíchat peroxid vodíku s jedlou sodou. 

Tento mix si připravte v poměru 2 lžičky peroxidu vodíku a 1 čajovou lžičku jedlé sody.

Jablečný ocet

Jablečný ocet také není žádnou převratnou novinkou, ale ověřený funkční produkt pro domácí bělení zubů. Díky svým čistícím a dezinfekčním vlastnostem působí na vybělení zubů. Jablečný ocet obsahuje kyselinu octovou, která je tím zabijákem bakterií. Stejně jako jiné zmíněné látky, tak ani ocet nepoužívejte příliš často, protože při častém použití narušuje sklovinu zubu. A tady je úplně jednoduchý recept. Smíchejte 1 lžičku octa a 2 lžičky vody a v tomto poměru si tekutinu roztírejte v ústech. Poté si ústa vypláchněte vodou. Bude skvěle fungovat i proti zápachu z úst.

Ovoce a zelenina

Tak to snad není ani překvapením pro vás, že ovoce a zelenina mají pozitivní vliv na zuby. Jablko či mrkev jsou označována za přírodní čističe zubů. Jahody a ananas jsou zase přeborníky mezi ovocem v bělení zubů.

Prevence

Tak samozřejmě do této kategorie spadají velmi oblíbené nápoje, jako je káva, černý čaj, červené víno. Stejně tak limonády jsou velmi škodlivé pro zubní sklovinu. Někdo to žene do krajnosti tím, že tyto nápoje pije brčkem. No nevím, zda si takto lze vychutnat ranní dobrou kávu. Omezte cukr a čistěte si zuby po jídle. Pro pevnou sklovinu je důležitý dostatek vápníku. Určitě vyzkoušejte domácí bělení zubů, než se vrhnete na poádnou chemii. Doufáme, že to na vás zafunguje.